Biz Kimiz

Kitabın ön sözünden

Benim ve kardeşlerimin çocukluk anıları iştah açan yemek kokuları ile özdeşleşmiş durumda. Anneannemin evindeki kiler hazine odası gibiydi; mutfaktaki tel dolabın kokusunu ve hissettirdiklerini yazıya dökemiyorum bile; duygu eksik kalacak endişesiyle. Tüm yiyecekler doğal, el emeği ve imece ile hazırlanırdı; tüm bir yıl yenebilsin diye hem aile ile paylaşılırdı hem de ihtiyacı olan kişilere dağıtılırdı.

Büyüyüp serpildiğimiz evimizde de bu gelenek annemle babamın özeni sayesinde -boynuz kulağı geçmiş misali- devam etti. Çoğu kendi memleketimizden -Elbistan- ve yöresinden gelmiş  malzemelerle her sene taze yapılan çeşit çeşit reçeller, turşular, kışlık konserveler, kurutlar, baklagiller, salçalar, peynirler, üzüm sucukları, tarhanalar yiyerek büyüdük. Doğal, tadı ve kokusu mis, leziz tatlarla…

Ne büyük bir zenginlik olduğunu  o evden çıktıktan sonra iyice farkettik. Şanslıyız ki bu tatlar hala bizimle.

Bu kokular sağlıklı beslenmemizin yanısıra bizi bir aile yaptığı, her daim güven ve mutluluk verdiği, hayata daha güçlü ve farklı  bakabilmemizi sağladığı için de çok kıymetli. O yüzden anne ve babama müteşekkiriz.

Annemin deneyimi, merakı, özeni, ve özverisi ile yıllar içinde son halini bulmuş bu tarifleri yine annemin el yazısıyla kağıda dökebildiğimiz ve paylaşabildiğimiz için mutluyuz.

 

Kitabın oluşum aşamaları

  • Yazan: (Annemiz) Halime BABAOĞLU
  • Zorlayan: (Kızı) Mehlika Babaoğlu.
  • Kitabın isim babası: Sevgili Hocamız Haluk Mesci.
  • Orjinal kopya (2 defter): 32cm X 45 cm boyutunda matbaada özel hazırlanan bir deftere annemin el yazısı ile tam bir kış boyunca yazması ile hazırlandı. Başta ben bu kocaman defteri nasıl dolduracağım diye söylenen annem tüm tariflerini ortaya çıkarınca bu kocaman defter yetmedi, kalanları da kendi aldığı normal boyutta bir deftere yazdı.
  • Her 2 defter profesyonel ellerde sayfaları tek tek taranıp, içlerine aile fotoğrafları eklenerek ve yine profesyonel bir grafik tasarımcıdan destek alınarak hazırlanan kapak ve iç tasarımla baskıya hazır hale getirildi.
  • Annemize 15 Ocak 2018 tarihinde doğumgünü hediyesi olması için sürpriz bir şekilde hazırlık yaparken o kadar keyif aldık ki yakın çevremizden de isteyenler bir hayli birikti.
  • Annem kitabın satılmasına hep karşı idi, bu tarifleri ben isteyene veririm deyip durdu. Kitabı şu an maliyetine damak tadına düşkünlere ulaştırıyoruz ve geliri ile de kız çocuklarını okutuyoruz.

Bahadır Bogatır vesilesiyle bir denk geliş, el emeği, göz nuru ve amacı güzel bir kitap…

Seçil İren

Telefon

Email